Ortodonti

Özel Dena Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ortodontik tedavi nedir?

Çene ve yüz gelişimini yönlendirmek, dişlerdeki çapraşıklığın giderilmesi amacıyla yapılan tedavilerdir.

İlk ortodontik tedavi muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Ortodontik tedavi çene gelişimini yönlendirmeyi, dişlerin olması gereken konumlarında, ağızdaki yerlerini alması konusunda yönlendirmeyi sağlar. Bu sebeple daimî dişlerin ağızda yer almaya başladığı 6-7 yaşlarında anne ve babaların çocuklarını bir ortodontiste göstermelerinde fayda vardır. Bunun dışında çocuğunuz:

Uzun süre emzik kullandıysa

Parmak emme alışkanlığı varsa

Ağzından nefes alıyorsa

Dudak-damak yarığı problemi varsa

Alt çenesi çok önde ya da çok geride ise

Çene bölgesine herhangi bir travma aldı ise

Daha önceden diş eksikliği tespit edilmişse

Süt dişlerinden biri veya birkaçı erken çekilmişse

Dişleri çapraşıksa

Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Ortodontik tedavide yaş önemli midir?

Ortodontik bozukluklar iki şekilde ortaya çıkar.

Dişsel Bozukluklar: Çene ilişkileri normaldir. Dişlerin konumları ile ilgili problemlerdir.

İskeletsel Bozukluklar: Alt ve üst çenenin birbirlerine göre konumu uyumlu değildir veya gelişimleri birbirleriyle ve dişlerle uyumlu değildir.

Sadece dişsel bozuklukların giderilmesi için uygulanacak ortodontik tedavide tedavi süreci her yaş grubunda aynıdır. İskeletsel bozuklukların da düzeltilmesi gerektiği durumlarda ortodontik tedavinin büyüme, gelişme döneminde başlaması ve böylece çene gelişimlerinin yönlendirilmesi istenir. Öyle ki sadece çene gelişim ve dişlerin doğru konumda sürmesi yönlendirilerek tellerle yapılan sabit ortodontik tedavi gereksiniminin ortadan kalktığı bile olur.

Büyüme gelişmenin tamamlandığı ancak iskeletsel bozukluğun olduğu bireylerde tedavi şansı devam etmektedir. Ortognatik cerrahi adı verilen bu işlem alt ve üst çenenin konumlarının birbirlerine göre cerrahi olarak ayarlanması işlemidir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki ortodontik tedavi her yaşta mümkündür. Yaş sadece tedavinin şeklini ve sürecini değiştirmektedir.

Ortodontik tedaviye başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ortodontik tedavi sırasında ağızda teller bulunacağından ağız hijyeninin sağlamak her zamankinden daha zor olacaktır. Bu nedenle yeni problemlerin oluşmaması ve var olan problemlerin ilerlememesi için tedaviye başlamadan önce çürük dişler tedavi edilmeli, çekimler tamamlanmalı, diş eti problemleri giderilmelidir.

Ortodontik tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ortodontik tedavi sırasında en çok dikkat etmeniz gereken nokta ağız hijyenidir. Ağızda teller ve braketler varken ağız hijyenini sağlamak adına ortodontik tedavi görenlere özel diş fırçaları vardır. Bu fırçalar yardımı ile ve gargara yaparak ağız hijyeninizi rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Ortodontik tedavi sırasında ihtiyaç olursa diş taşı temizliği yaptırabilirsiniz.

Ortodontik tedavi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dişleriniz düzelip de tedaviniz bittikten sonra mevcut durumun korunması amacıyla pekiştirme tedavisi uygulanır.

https://ozeldenadis.com/wp-content/uploads/2021/01/dena-footer-logo.png

Copyright 2021 | proatölye.

Copyright 2021 | proatölye.

bt_bb_section_top_section_coverage_image