Gülüş Tasarımı

Özel Dena Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın beraber uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü bulmaktır. Kişinin şahsi istekleri ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.

Nasıl Bir Gülüşe Sahip Olunacağına Nasıl Karar Verilir?

Kişiye yakışan estetik gülüş ifadesini belirleyen etkenler:

Yüz Hatları

Cinsiyet

Yaş

Gülüş simetrisi

Dişlerin dizilişi ve renkleri

Dudaklar

Diş etleri

Gülüş tasarımına ilk olarak yüz hattının hangi geometrik biçime uyduğu tespit edilir. Hastanın yüzündeki hatlar, dişin hangi formda tercih edilmesi gerektiğine dair ipuçları saklar.

Gülüş Tasarımı İçin Kriterler

Yatay hizalama

İdeal bir gülümsemede genellikle, göz bebeklerinden geçen çizgi ile dişlerin ortasından geçen çizgi birbirine paralel olmaktadır.

Simetri

Ön kesici dişlerin biçim ve boyutlarındaki uyumsuzluk oldukça rahat fark edildiği için simetri oldukça önem teşkil eder. Bu sebepten yüz hatlarının el verdiği ölçüde simetrinin elde edilmesi gülüşe fark edilebilir bir çekicilik katar.

Gülüş hattı

Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek biçimde çizilen eğri, alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. Bu çizgilerdeki uyum ne denli sağlanırsa, kişi o kadar genç ve çekici bir gülüş sergiler.

Diş eti hattı

Gülümseme esnasında ortaya çıkan ve görünen diş eti hattı, üst dudak çizgisine paralel bir şekilde olmalıdır. Dişeti hattı, adeta güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşe mana katar, hangi oranda gözüktüğü oldukça önemlidir. Çok gözükürse kişiyi yaşlı gösterebilir, az gözükürse de kişide yapay bir gülümseme görünüşüne yol açacaktır.

Gülüş genişliği

Estetik bir gülüş sağlamak için, gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda ortaya çıkması sağlanmalıdır. Bu gerçekleşmezse ağız köşelerindeki karanlık bölgeler güzel bir görüntü sergilemez.

Embraşurlar

Embraşur diye isimlendirilen bölgeler, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklar olarak tanımlanabilir. Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların hacimleri ön dişlerden arka dişlere doğru fazlalaşmalıdır.

Altın oranlar

Görünür kısımlardaki üst kesici dişlerin genişlik ve yükseklikleri hizasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16’sı olmalıdır. Bunun yanında, doğadaki bir takım geometrik biçimler arasındaki phi (φ=1.618…) sayısı olarak bilinen oran mevcuttur. Estetik bir gülümseme için dişler de bu kurala göre hizalanmalıdır. Misal vermek gerekirse, ön keser dişler ile yan keser dişlerin genişlikleri arasındaki oran (1.618/1=1.618… =phi sayısı), köpek dişleri ile yan keserlerin genişlikleri arasındaki oran da (0.618/1 = 0.618 bu da phi sayısının bire bölümünden sağlanan sonuca veya phi sayısından 1 çıkarılınca sağlanacak sayıya eşittir. 1/phi = phi-1)

Diş oranı

Ön iki dişin genişliklerinin yüksekliklerine oranları yine altın oran kuralından hareket etmelidir, yani 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden elde edilen sonuca eşittir. Dişin görünür hacmi, her zaman genişliğinden büyük olmalıdır.

Dişlerdeki gölgeler

Dişler tek bir renkte değildir. Doğal diş, asla sadece saf beyaz olmaz. Dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre farklılık gösterir. Bir dişin gövdesini üç bölgede değerlendirirsek:
1- Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde dahi sarımsı bir renktir.
2- Orta Bölge: Daha az sarımsı bir renktedir.
Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaf olmaktadır ve gri bir renk sergiler.

https://ozeldenadis.com/wp-content/uploads/2021/01/dena-footer-logo.png

Copyright 2021 | proatölye.

Copyright 2021 | proatölye.

bt_bb_section_top_section_coverage_image